Azt követően a helyi iparosok által alapított Nagycenki Iparoskör 1998-tól minden év áprilisában megkoszorúzta az emléktáblát. A koszorúzással egybekötött megemlékezéseken jelen voltak a tragédiát túlélt fogvatartottak.
Ez a tragédia és kegyetlenség nem merülhet feledésbe, ezért 3 éve Iparoskörünk elhatározta, hogy a tragédia helyszínén egy emlékművet is állít, „Emlékezni és emlékeztetni” címmel, mely 2020 júliusában az elnyert támogatással, valamint a Nagycenki Önkormányzat a pályázati forrás előfinanszírozásával, magánszemélyek, illetve a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete (MUSZOE) és a MAZSÖK civil szervezetek támogatásával, továbbá a Nagycenki Iparoskör anyagi hozzájárulásával megvalósult.
Asztalos Gyula iparosköri tag koncepciója alapján a szobrot Lieb Roland Ferenc szobrász és éremművész tervezte. A kivitelezői munkálatokat a Visions Factory Kft. végezte el.
Az emlékmű helyszíne: 9485 Nagycenk, 261/23. hrsz.
Az emlékmű egyszerű tömegű, téglalapot formáló emlékfal. Az emlékfal egyik része leégett fapajta üszkös romjait idézi. Mögötte előtűnő, - a romokat téglalappá egészítő Corten lemez adja a tartalmi hátteret az emlékezéshez. A Corten lemezen egy áldozat arc portréja tűnik fel az üszkös fa elemek között, míg a szabadabb megzőbe az eseményeket röviden leíró szöveg került. Az emlékmű egy zúzott bazalt terítésű kiemelt területen áll, hogy az alkalmankénti megemlékezést lehetővé tegye. A fa gerenda szerkezetű elemek művi égett véggel lettek kialakítva, így a Corten lemez vörös színe felidézi a történelmi tűzesetet.
Ez az Emlékmű jellegében is, valamint a rajta olvasható visszaemlékezés által örök figyelmeztetésül szolgál a másság elfogadására, a generációk és a társadalmi csoportok kapcsolatainak a toleranciára épülő egymás melletti élésére.
Az Emlékmű hosszú távon állít emléket a Holokauszt áldozatainak, ezzel is emlékeztetve a jelen és jövő nemzedékeit, hogy ne merüljenek feledésbe az átélt borzalmak.
A Holokauszt Emlékmű avatása 2020. szeptember 19-én 11 órakor lesz a megvalósítás helyszínén (Nagycenk, Gyár utca vége), ahol Csorba János Nagycenk polgármestere, Sessler György a MUSZOE elnöke, Szücs Balázs református lelkész és Erzsébetváros egyházügyi, civil és kulturális alpolgármestere, Károly Gyula Sopron és Vidéke Ipartestület elnöke, valamint Steiner Katalin a Nagycenki Iparoskör elnöke mondanak beszédet, majd azt követően az Emlékmű leleplezése is megtörténik.