Saját projektek

2024. augusztus 27.

"Örökségünk" hálózat építése a Nyugat-Dunántúlon

ZÁRÓ SZAKMAI BESZÁMOLÓ

 

Mérföldkő sorszáma:                                  Záró mérföldkő (2023.09.30)

Mérföldkő időintervalluma:                      2023.01.01. – 2023.09.30.

Kedvezményezett neve:                             Alpokalja-Fertő táj Vidékfejlesztési Egyesület

Partnerek:                                                      Pannon Kapu Kulturális Egyesület

                                                                          Csörötnek Község Önkormányzata

 

A Projekt címe:                                             „Örökségünk” hálózat építése a Nyugat-Dunántúlon

Projekt azonosítószám:                                             1868371725


Pályázati felhívás neve, kódszáma:  A LEADER Helyi Akciócsoportok együttműködési tevékenységeinek előkészítése és megvalósítása című, VP6-19.3.1-17 kódszámú felhívás alapján 

  

 

 Az Örökségünk témahét együttműködési projektet 2019. nyarán indítottuk útjának. Ősszel és télen megtartottuk az indító (ezeken kölcsönösen részt vettünk) és tananyagfejlesztő műhelynapokat mindkettő térségben, 2020. első félévében elindult a tananyagfejlesztés, a mentoring tevékenység, amely a 2022-es évben mindkettő térségben be is fejeződött. Sajnos a válság a kísérleti hetek és közös témanapok megtartását gátolta, így az kevesebb számban tudott csak megvalósulni, egyedi igények szerint.

 

A tananyag mindkettő térségben elkészült, az Őrségben nyomdai kivitelezéssel, az Alpokalja térségben a tananyag online elérhetőséggel, illetve a www.ittvagyokotthon.hu interaktív tananyag felületen. A mentorálás, amelyet az Alpokalja térség nyújtott az Őrségnek lehetővé tette, hogy azonos módszertani alapokra építkezzen az őrségi tananyagfejlesztés is, ez jól nyomon követhető, látható az elkészült munkafüzeten.

 

Az Alpokalja térségben megvalósult 10 db témahét is, illetve mindkettő közös témanap.  

 

A közös tanulmányút szervezésére sem kerülhetett sor, mert a tervezett fogadó intézmény az előírások szerint nem fogadhatott bennünket, de ezt 2021-ben egy online szakmai műhelynappal kompenzáltuk, így a tervezett közös tanulás és pedagógiai módszertani fejlődés nem maradt el.

 

A módszertani útmutató remek összegzése lett a témahét programnak, kitér minden területére, számos ötletet ad úgy, hogy egyedi elképzelések szerint, akár részek kiemelésével is megvalósíthatóvá teszi a programot bármely hazai és/vagy külföldi térségben.

 Az Együttműködés pénzügyi és szakmai tartalma:

 

Pannon Kapu Egyesület

Csörötnek Község

Alpokalja-Fertő-táj

 

Örökség koordinátor (szakmai vezetés) – Károly Andrea 9 hónapon át megbízással látta el ezt a feladatot, majd munkahely váltását követően a koordinációt a Pannon Kapu saját munkavállalóival oldotta meg, amelynek szintén nem volt költsége, hiszen eleve bérjellegű elszámolás nem volt lehetséges.

 

Fórumok, műhelymunkák szervezése

 

Témahetek, témanapok és tanulmányút szervezése – ezen tevékenységek a járványügyi helyzet végett részben elmaradtak, a  tanulmányút helyett online képzés valósult meg, amelynek nem volt költsége

 

A Pannon Kapu az általa elvállalt feladatokat igyekezett teljesíteni, a módosult megvalósítási módok sok esetben pénzügyileg nem tudtak megmutatkozni (lsd. bér, online képzés), ezért alacsony a projekt pénzügyi részesedése, de szakmailag magasabb a megvalósításban való közreműködése.

 

Tananyagfejlesztés és kiadás

Mentoring biztosítása

 

A vállalt összes tevékenység teljes körűen meg tudott valósulni szakmailag és pénzügyileg egyaránt.

Témahetek, témanapok szervezése

Tananyagfejlesztés

Interaktív tananyag fejlesztés

indító műhelymunka

Tanár továbbképzés

Módszertani útmutató

Szakmai vezetés

Projekt menedzsment

Kötelező nyilvánosság

 

Ezen feladatok ellátásra kerültek. A nyomdai költségeket hagyta el a projekt, de minden anyag online elérhetővé vált.

A járványügyi helyzet kialakulása végett csak 10 db témahét vált megvalósíthatóvá a projekt megvalósítási ideje alatt.

1 085 329,-

1 552 500,-

3 529 890,-

1 947 150,-

2 670 750,-

1 085 329,-

10%

5 082 390,-

47%

4 617 900,-

43%

 

A partnerség szorosan együttműködött, az indító műhelymunkák, szakmai megalapozások közösen történtek, a módszertant folyamatosan egyeztették a partnerek.

 

A mentoringot az Alpokalja szakértője biztosította az Őrség számára, a tananyagfejlesztést és tanártovábbképzést a Pannon Kapu koordinálta, Csörötnek pedig annak eredményeként létrejött kéziratot szerkesztette és küldte nyomdába, majd juttatta el az érintett oktatási intézményekbe.

 

A projekt teljes támogatás összesene: 10 785 619,- Ft (90%)

A projekt teljes összesene: 11 984 021,- Ft (a 10% önerővel együtt).                                                                 

Az előrehaladás eredményessége:

Pályázatunk megvalósítása sajnos nem a tervek szerint haladt a kezdeti lendületet követően. Sajnos a koronavírus súlyos teherként nehezedett az iskolákra, akik különleges tanrendre kellett, hogy 2020. tavasszal áttérjenek. Ennek áldozata lett a projekt eredetileg tervezett megvalósítása, a személyes megvalósítások is elhúzódtak, vagy lehetetlenné váltak. A 2022-es évben megvalósultak a tananyagfejlesztések, az Őrségben a nyomdai kivitelezés elkészült.

Összességében a vállalt célok megvalósultak, hiszen cél volt, hogy

-       elkészüljenek a térségi tananyagok az oktatási intézmények bevonásával – ez mindkettő térségben megvalósult

-       a tanárok módszertanilag és a témahét kapcsán is felkészültté váljanak – ez is megvalósult mindkettő térségben

-       létrejöjjön egy módszertani útmutató, amely a kezdeményezést bármely térség számára adaptálhatóvá teszi, szintén megvalósult.

 


Ami nehézséget okoz, az vis maior jellegű. Sajnos nemcsak a járvány, hanem az oktatás jelenlegi és múltbeli állapota is nehézkessé teszi hasonló jellegű programok megvalósulását. Sem a pedagógus hiány, sem a helyi tantervek tartalma nem biztosít megfelelő szakmai hátteret és alapot. Bízunk bent, hogy a jövőben ezen országos problémakör javulni fog.